Veľa chovateľov mliečnych dojníc v posledných rokoch zvýšujú pre teľatá dávku mlieka. Podávanie štartérovej kŕmnej zmesi na začiatku odchovu mliečnych teliat, je častokrát zanedbané a neprikladá sa mu veľký význam. Podávaním iba štrukturálnej vlákniny (napr. seno, slama) pri kŕmení mliečnou náhradou, nemá takmer žiadny vplyv na rast bachorových papíl. Ad libitný prístup štartérovej kŕmnej zmesi v čo najkratšom čase po narodení, pozitívne vplýva na rozvoj črevnej mikroflóry. Bachor a črevo, musia byť dostatočne pripravené na fermentáciu rastlinnej potravy.
Nutričná hodnota štartéra je dôležitá ale rovnako je dôležitá aj jeho chutnosť, zloženie, stráviteľnosť a rýchlosť fermentácie v bachore. Všetky tieto faktory sú dôležité na rozvoj bachora bez vzniku prípadných tráviacich problémov (hnačky). Tieto špeciálne vlastnosti nie je možné vyčítať z etikety obalu, sú ovplyvňované predovšetkým priamo vo výrobni krmív. Ovplyvnené zložením surovín, miešaním, zahrievaním a spracovaním. V končenom dôsledku, výsledky kvality štartérovej kŕmnej zmesi pre teľatá, sa manifestuje v ich rastových vlastnostiach, telesnej kondícii a kvalitou srsti.
Každý prijatý gram štartérovej zmesi je využitý na rozvoj a podporu bachorovej fermentácie. Zvýšiť príjem štartéra je možné podporiť neobmedzeným prístupom a príjmom studenej vody. V prípade výskytu tráviacich problémov sa s dosiahnutím pozitívnych výsledok odporúča podávať zvýšené množstvo štartéra a vody. Rozdiely v príjme štartéra a vody je u teliat rôzne a najvyššie rozdiely dosahuje v prvých týždňoch života. Zvýšenie príjmu ovplyvňuje aj spôsob ustajnenie, pozitívne vplýva skupinové ustajnenie kde sa zvyšuje príjem mliečnej náhrady, štartéra a vody.
Rovnako je dôležité poskytovať teľatám štrukturálnu vlákninu (slamu alebo seno) od tretieho týždňa života. Zdroj štrukturálnej vlákniny je lepšie podávať ako ad libitný doplnok štartéra, neodporúča sa miešať ho dohromady spolu so štartérom. Dôležité je podávanie štrukturálnej vlákniny v dostačujúcej dĺžky, optimálne aspoň 5 – 6 cm. Skrmovanie štrukturálnej vlákniny ovplyvňuje tráviace procesy v bachore, stabilizuje bachorové pH a formuje bachorový matrac pozostávajúci zo štrukturálnej masy a tekutého obsahu. Štrukturálna bachorová masa sa spolu s kontrakciami bachorovej steny podieľa na ruminácii a bachorových kontrakciách.
Podávanie neobmedzeného množstva štartérovej kŕmnej zmesi má pozitívny efekt aj na prevenciu pred stresom vyvolaným v dôsledku odstavu teliat. V čase odstavu dochádza ku poklesu príjmu dostupných živín (zamedzenie príjmu mlieka / mliečnej náhrady), pomocou štartérovej zmesi dochádza ku postupnej kompenzácii živinových nedostatkov. Zvyšovaním prijatého množstva krmiva dokážu v čase odstavu teľatá pokryť nutričné potreby a udržať krivku rastu ako v čase pred odstavom. V čase zníženého príjmu krmiva v dôsledku redukcie množstva mlieka v čase odstavu teliat, môže dôjsť ku spomalenému alebo dokonca zastavenému rastu.
V čase odstavu teliat, pri príjme minimálne 3 kg štartéra, teľatá prijímajú 2 700 gramov sušiny. Kŕmne dávky dosahujú zvyčajne 40 % sušiny, teľatá musia prijať dvakrát toľko kilogramov krmiva aby dostali rovnaký príjem sušiny. Zvyčajne malé prežúvavce (teľatá) nemajú dostatočne vyvinutý tráviaci trakt na príjem veľkého množstva objemu, v čase ich odstavu z dôvodu malej kapacity bachora dochádza ku poklesu telesnej hmotnosti. Ad libitným skrmovaním štartéra po dobu minimálne štyroch mesiacov, zamedzujeme v čase odstavu u teliat pokles hmotnosti, umožňujeme tým v nasledujúcom období rovnomerný rastu a príjem krmiva.
Pri správnom odchove teliat nezabudnite !!! :
- Zabezpečiť optimálny rozvoj bachora: Rast bachorových papíl a Rozvoj dostatočne hrubej a silnej steny bachora !
- Neobmedzený prístup ku štartérovej kŕmnej zmesi a vody od prvého týždňa života !
- Častejšie podávanie mlieka zvyšuje príjem štartéra !
- Podávanie štrukturálnej vlákniny od tretieho týždňa života !
- Podávaním štartéru v čase pred odstavom, preventívne znižujeme straty na hmotnosti v čase odstavu !
Pre zobrazenie prvej časti článku kliknite na odkaz tu: “Vývoj bachora počas prvých troch mesiacov života teliat („ČASŤ I – POKUS“)”…
Tešíme sa na Vaše ďalšie čítanie a návštevu stránky,
s pozdravom
Tím NTR Nutrition.