Riadenie pH bachora pre zdravé a vysoko úžitkové stádo

Existuje mnoho spôsobov výživy a manažmentu chovu zvierat, ktoré môžu pozitívne aj negatívne ovplyvniť pH bachora!

Správne pH bachora je rozhodujúce pre zdravie a produkciu dojníc. V kŕmnych dávkach sa musí dosiahnuť starostlivá rovnováha, aby sa dosiahla vysoká produkcia mlieka bez toho, aby sa priveľmi zvýšila hladina energie a škrobu, a zároveň aby sa zachovala primeraná hladina vlákniny na udržanie dobrého fungovania bachora. Vláknina je stimulom pre prežúvanie, ktoré tiež stimuluje produkciu slín. Sliny pôsobia ako tlmiaci faktor pH bachora, pretože obsahujú vysoké množstvo sodíka, draslíka, hydrogénuhličitanov a fosforu. Väčšina kŕmnych dávok obsahuje prídavok pufrov, aby sa zabezpečilo udržanie optimálneho pH.

Dávky s vyšším obsahom škrobu zvyšujú v bachore produkciu kyselín a niekedy spôsobujú acidózu, ktorá je charakterizovaná nízkym pH v bachore. Acidóza bachora je najčastejšou metabolickou poruchou, ktorú diagnostikuje Univerzita Wisconsin Veterinary College, pričom subakútna acidóza (SARA) je najčastejšou formou, ktorá sa v súčasnosti vyskytuje. Hodnota pH bachora nižšia ako 6,2 brzdí rýchlosť trávenia, podporuje rast baktérií produkujúcich kyselinu mliečnu a inhibuje rast celulolytických, hemicelulolytických a pektinolytických baktérií. Tieto “dobré” baktérie zohrávajú hlavnú úlohu pri trávení a na to, aby sa im darilo, potrebujú aby sa pH v bachore udržiavalo na úrovni 6,7 (+/- 0,5). Konzervatívny odhad nákladov na stádo dojníc v USA je 1,12 USD na kravu a deň a týka sa 40 % stáda. Strata príjmov je spôsobená zvýšenou krívavosťou stáda, zvýšeným počtom vyraďovaní zvierat, vyššími nákladmi na veterinárne ošetrenia a zníženou produkciou mlieka a jeho zložiek.

Existuje mnoho faktorov výživy a riadenia, ktoré môžu pozitívne aj negatívne ovplyvniť pH bachora.

Začnime kŕmnou dávkou:

Zostavte kŕmnu dávku podľa štádia laktácie a veľkosti zvieraťa. Čerstvé kravy sú náchylnejšie na SARA, pretože ich energetický výdaj prevyšuje spotrebovanú energiu. Niekedy môžu kŕmne dávky prekračovať hranice vlákniny (príliš málo) a škrobu (príliš veľa), pretože odborníci na výživu sa snažia dodať týmto kravám dostatok energie na splnenie ich energetických požiadaviek. Samostatné kŕmne dávky pre čerstvé kravy a kravy na začiatku laktácie môžu byť zostavené zo zložiek s nižším obsahom škrobu, ako sú sójové šupky a krmivo s kukuričným gluténom.

V kŕmnych dávkach zabezpečte dostatok fyzikálne účinnej vlákniny. Nástroje ako Penn State Particle Separator môžu pomôcť určiť, či je v kŕmnej dávke dostatok fyzikálne účinnej vlákniny. Odoberaním viacerých vzoriek kŕmnej dávky laktačnej skupiny a vytriasaním vzoriek možno zistiť, či je celková zmiešaná kŕmna dávka (TMR) správne premiešaná, s nízkym koeficientom odchýlky medzi vzorkami. Bežnejšie použitie je vyhodnotenie, či kŕmna dávka obsahuje dostatočné množstvo vlákniny. Na hornom sitku by malo zostať aspoň 2 % až 8 % častíc, pričom tieto častice by nemali byť väčšie ako približne 2,5 palca, aby sa zabránilo triedeniu. Viac ako 50 % na spodnom sitku môže naznačovať nedostatočnú veľkosť častíc, čo spôsobuje vysokú mieru prechodu. Spodné sito môže tiež obsahovať vysoký podiel koncentrátu alebo rýchlo fermentovateľných sacharidov, čo môže prispievať k vzniku, alebo spôsobovať  SARA.

Pravidelne odoberajte vzorky krmív. Často odoberajte vzorky jednotlivých krmív, aby ste dôkladne sledovali zmeny obsahu sušiny, vlákniny a energie. Aj malé zmeny, ak sa im nevenuje pozornosť môžu byť dostatočné na to, aby spôsobili tráviace ťažkosti. 

Kŕmné prísady môžu byť užitočné na udržanie zdravého bachora. Do kŕmnej dávky sa pridávajú pufre, ako je seskvikarbonát sodný a hydrogenuhličitan sodný, ktoré pomáhajú udržiavať pH bachora. Ako už bolo spomenuté, kravy produkujú hydrogenuhličitan aj v slinách. Pridávanie doplnkových pufrov môže tiež zvýšiť rozdiel katiónov a aniónov v potrave (DCAD). Vyšší DCAD optimalizuje produkciu mlieka a mliečnej zložky.

Riadenie správania pri kŕmení :

Faktory riadenia manažmentu stáda, sociálna hierarchia stáda, (napríklad submisívne a dominantné správanie zvierat), ako aj manažment spôsob kŕmenia, môžu tiež ovplyvniť a vplývať na pH bachora.

Manažment kŕmenia: Kŕmte viacero malých kŕmnych dávok denne. Veľké jedlá skonzumované rýchlo môžu spôsobiť veľké výkyvy pH v bachore. Kŕmenie viac ako raz denne povzbudzuje kravy k častejšiemu prijímaniu menších porcií. Takýto postup môže pomôcť stabilizovať hladinu pH v bachore, čo vedie k zlepšeniu obsahu mliečneho tuku a efektívnosti produkcie. Krmivo počas dňa a noci viackrát prihŕňajte a prerozdeľujte. Znie to jednoducho, ale kravy nemôžu žrať krmivo, ktoré nemajú na dosah. Takisto je pravdepodobnejšie, že keď je krmivo dostupné, budú ho hltať a nedostatočne prežúvať, ak boli kravy príliš dlho bez krmiva.

Manažment stáda: Dôležitá je stratégia zoskupovania. Malé kravy, napríklad dvojročné, môžu byť v blízkosti väčších a starších kráv bojazlivé, čo môže ovplyvniť ich stravovacie návyky. Formulovanie samostatných kŕmnych dávok pre tieto menšie kravy a ich zaraďovanie do samostatných skupín môže týmto kravám pomôcť konzumovať konzistentnejšie množstvo krmiva. Ak vytvorenie oddelených skupín nie je možné, zabezpečte, aby koterec nebol preplnený, aby mali menšie kravy väčšiu šancu sa nažrať. Vyhnite sa preplneniu kotercov. Čas kŕmenia sa skracuje, keď sú koterce preplnené a zvyšuje sa konkurencia pri kŕmnom stole. Výsledkom je, že kravy zjedia menej a väčšie dávky, pričom medzi jednotlivými dávkami sa dlho stojí a čaká. Výskum ukázal, že zvýšenie stavov zvierat v koterci zo 100 % na 142 % môže spôsobiť pokles pH v bachore, čo vedie k nižšej produkcii mlieka a nižšiemu obsahu maslového tuku. V jednej štúdii sa zistilo, že kravy s nadmerným stavom žerú o 25 % rýchlejšie a prežúvajú o hodinu menej. Minimalizujte čas státia a podporujte čas ležania. Čas strávený státim je čas, ktorý by sa mohol stráviť ležaním. Výskum v Miner Institute preukázal, že kravy, ktoré 80 % až 90 % prežúvania ležali v boxoch, mali oveľa menej SARA ako kravy, ktoré 50 % až 60 % počas prežúvania stáli. Zameranie sa na vyššie uvedené faktory výživy a manažmentu stáda môže mať priaznivý vplyv na pH bachora, čo vedie k zdravším a produktívnejším kravám.

Termoregulácia: Udržujte maštale v chlade. Ventilátory a hmlovky môžu znížiť teplotu v maštaliach a chovných priestoroch. Kravy sa zbavujú tepelného stresu potením a dýchaním. Pri silnom tepelnom strese sa dychčanie mení na dýchanie s otvorenými ústami. To vedie k respiračnej alkalóze v dôsledku zvýšených strát oxidu uhličitého a zvýšeného vylučovania bikarbonátu močom. Slinenie kráv tiež znižuje zásobu bikarbonátov v slinách, ktoré slúžia na pufrovanie bachora. Keďže kravy strácajú telesné zásoby bikarbonátu, pH bachora môže počas tepelného stresu klesnúť. Kravy majú tendenciu menej žrať a veľkosť kŕmnej dávky sa počas extrémnych horúčav mení.

Poznámka: Akékoľvek informácie alebo usmernenia obsiahnuté v tomto oznámení sú poskytované ako zdvorilostné a nemali by sa používať ako doplnok ku kŕmnym, úžitkovým alebo iným radám špecifickým pre konkrétnu osobu, skupinu alebo okolnosti. Čitateľ je zodpovedný za určenie, či sú uvedené odporúčania vhodné na použitie a realizáciu.

Ďakujeme že ste si prečítali náš článok,

v prípade akýchkoľvek otázok sa na nás neváhajte obrátiť,

s pozdravom

Váš tím NTR Nutrition